SHIH - TZU KLUB EVROPA

Proč nemnožit?...

Fenka NEMUSÍ mít štěňátka.

Neexistuje žádný důvod, proč by fena měla mít jednou za život štěňata. Tento mýtus je na stejné úrovni jako ten, že když pes žere trávu, bude pršet. I ve smečce divokých psovitých šelem mají mláďata jen ty nejsilnější samice. Zamyslete se – chtěla by vaše fena strávit dva měsíce březí, prodělat potenciálně životu nebezpečný porod, následně se další dva měsíce starat o hejno kousavých štěňat a přijít o dobrou fyzickou kondici? Nebo by šla raději běhat s kamarády a hrát si s míčkem? Obvykle je to jen naše osobní rozhodnutí, zda fena bude mít štěňata, kterým ji přivádíme naprosto zbytečně do nebezpečí. Březost ani porod nesnižují riziko onemocnění rozmnožovací soustavy, ani vám nezaručí, že se fena po štěňatech uklidní, nebo se vyřeší její psychické potíže. Často je to spíše naopak.

 

Porodem nevyřešíte ani falešnou březost.

Trpí-li vaše fenka po každém hárání na falešnou březost, je nejrozumnějším řešením kastrace ze zdravotních důvodů.  A naopak – pokud fenka žádné problémy nemá, je pravděpodobné, že je březost vyvolá.

Váš pes se po krytí NEUKLIDNÍ.

V ulici hárají všechny feny a vy trpíte, protože váš pes už tři dny nejí, ani nespí a jen na ně myslí? A sousedka vám řekla, že ho máte nechat nakrýt fenu, že se pak uklidní? Připravte se na to, že se jeho chování pravděpodobně ještě zhorší a vedle háravé feny se stane neovladatelným. Vezměte ho raději na pořádný výlet, zaměstnejte mu hlavu hlavolamy nebo psími sporty. Rozumně unavený pes = hodný pes.

 

Vaše fenka je na pohled ZDRAVÁ, proto i štěňata budou zdravá?

Snad každé plemeno je v dnešní době zatíženo některými dědičnými nemocemi. Ty se nemusí projevit u rodičů, protože jsou to takzvaní přenašeči, ale při spojení dvou těchto přenašečů je velké riziko toho, že jejich potomci touto nemocí onemocní. V registrovaném chovu je již mnoho plemen na tyto nemoci testováno pomoci genetických testů, takže se onemocnění dá vhodně zvoleným párem vyhnout. U psů mimo kontrolovaný chov nikdo nic podobného nehlídá, ba co víc, obvykle jejich majitelé ani netuší, že podobné nemoci existují. Opravdu chcete přivést na svět štěňátka, která v roce u nových majitelů oslepnou? Budou trpět nevyléčitelnými záchvaty? Přestanou chodit kvůli onemocnění kloubů? Pozor! Zdravotní vyšetření nerovná se záznam o očkování. Které konkrétní testy se provádí u daného plemene, zjistíte na stránkách klubu nebo u poradce chovu.

 

Psi bez PP NEJSOU zdravější než psi s PP.

Často slyšíme lidi hovořit o tom, že psi bez PP jsou zdravější než psi s průkazem původu, kteří jsou přešlechtění. Z jakých psů však tito psi bez PP pocházejí? Obvykle se jedná o psy narozené po rodičích s PP s vadou vylučující z chovu, která se bude v dalších generacích kumulovat s dalšími problémy. U psů s PP si můžete vždy pomocí rodokmenu dohledat, jakému zdraví se těšili jeho příbuzní, a podle toho si psa vybírat. U psů bez PP již nikdy předky k podobné kontrole nenajdete.  Navíc nemáte nikdy jistotu, zda nedochází k spojení dvou blízce příbuzných zvířat, u kterého je riziko vad ještě vyšší. Průkaz původu samozřejmě nezajistí, že váš pes bude celý život zdravý, ale dává alespoň určité záruky toho, že pes neonemocní chorobou, na kterou jsou jeho rodiče testovaní, protože k ní má dané plemeno genetické predispozice.

 

Není krycí pes zároveň bratr feny?

Průkaz původu vám zaručí, že budete naprosto přesně vědět, s kým je váš pes příbuzný. Nemůže tak dojít k nechtěné příbuzenské plemenitbě jako u psů bez PP, která v nezkušených rukou bez promyšleného záměru znamená katastrofu. Rizika spočívají především v narození postižených nebo mrtvých štěňat. U štěňat, která porod přežijí, se zvyšuje náchylnost k chorobám, negativně se odráží také v povaze v podobě přehnané bázlivosti nebo agresivitě. Postižení jedinci jsou často neplodní a bez radosti do života. U psů bez průkazu původu nikdy nevíte, jestli ten pěkný flekatý pejsek neputoval z ruky do ruky od stejné maminky, jako je vaše fenka.

 

Chtěli byste po svém psovi POTOMKA?

Chtěli byste potomka po vašem psovi, ale co když se štěňat narodí víc. Pět, sedm, devět? Ostatním budete muset hledat nové páníčky. Pokud chcete, aby se měli dobře (jsou to přeci děti vašeho psa) budete muset výběru věnovat velkou pozornost. Avšak zatímco u zájemců o psy s průkazem původu se dá dnes již ve větší míře očekávat určitá zodpovědnost a znalost o plemeni a psech obecně, navíc se běžně sepisuje kupní smlouva, psy bez průkazu si pořizují lidi, kterým na psech zase tak moc nezáleží a psi jsou pro ně spíše ozdoba nebo spotřební zboží, které můžou, když se jim nehodí, odložit. Není náhoda, že většina psů v útulcích jsou psi bez průkazu původu.

Váš pejsek je však úžasný, a proto chcete stejně úžasného potomka? V nekontrolovaném chovu se bohužel nedá předpokládat, že potomek bude povahově stejný, jako je jeho matka nebo otec. Zatímco v chovu s PP se povaha šlechtí po x generací, u psů bez PP je vysoká šance, že se nakumuluje labilita nebo se projeví geny po úplně jiném plemeni (paličatost jezevčíka, bígla apod.), protože nikdo netuší, jak se vlastně chovali ostatní příbuzní štěňat.

Máte psa s PP a chcete štěňata?

Chov je o zušlechťování plemene, proto se do něj vpouští jen psi, kteří splňují základní požadavky na vzhled, povahu a zdraví. Každé plemeno má požadavky odlišné, více se o nich dozvíte od poradce chovu, od zkušených chovatelů či na webových stránkách plemene. Splňuje váš pes s PP tyto požadavky? Není nejmenší důvod, aby měl štěňátka bez průkazu původu. Registrovaným odchovem navíc umožníte, aby jeho kvalitní potomci mohli zasáhnout do dalšího vývoje plemene. Uchovnění není složité.  Vhodným výběrem krycího páru zvyšujete šanci na narození dalších kvalitních psů. Pes bez průkazu původu, ať už sebekvalitnější, již nikdy do chovu nezasáhne. Nebylo by vám to líto?

Váš pes požadavky stanovené klubem nesplňuje, není tedy typickým představitelem plemene a přínosem pro další chov?  Odpovězte si sami – je tedy vhodné, aby měl potomky? Každá vada se další a další generací upevňuje. Je pro vaše plemeno typická klidná a vyrovnaná povaha? Váš pejsek je trochu divoký a občas se ožene? Je možné, že jeho potomci budou rovnou kousat. Má váš pejsek trochu křivé nohy? Štěňátka je budou mít ještě křivější a můžou kvůli tomu mít řadu zdravotních problémů.

Proč NEKUPOVAT psy bez PP?

Koupí PODPOŘÍTE MNOŽITELE v dalším množení.

U domácích odchovů platí to stejné jako u velkochovů psů v množírnách – koupí štěněte podpoříte množitele v dalším množení psů jen pro peníze, nebo ze sobeckých důvodů majitelů, kteří si přejí, aby jim po domě pár týdnů běhala roztomilá štěňata. Díky nim však narůstá počet psů v útulcích a dalších depozitech, o které nikdo nemá zájem. Počty nechtěných psů mnohonásobně přesahují počty lidí ochotných je adoptovat.

Čistokrevný pes bez PP NEEXISTUJE.

PP alias průkaz původu je to samé, co náš lidský rodný list. Můžete si v něm dohledat několik generací psa zpátky a prokázat tak, že se jedná o psa čistokrevného, tj. jeho předci jsou toho samého plemene. Tomu, aby plemena byla taková, jaká jsou, věnovalo mnoho chovatelů mnoho let práce, díky které dnes máme plemena určená k lovu, k pasení či jako společníky. U vrhu, který je bez PP, víte jen to, že někdo chtěl mermomocí štěňata, ale nebyl ochoten věnovat svůj čas, peníze a trochu snahy, aby své psy uchovnil a vrh zaregistroval. Opravdu máte zájem o psa od člověka, který byl tak líný, nevzdělaný nebo vychytralý, aby namnožil psy bez průkazu původu? Od člověka, který si nelámal hlavu s genetikou a zdravím, a namnožil štěňata jen pro svoje potěšení či pro peníze?

PP neboli průkaz původu je doklad, který potvrzuje plemeno a rodokmen zvířete. Je vystaven na platném formuláři uznaném patřičnou chovatelskou asociací. Průkaz původu obsahuje jméno psa, název chovatelské stanice a výpis předků psa. Dále obsahuje jméno chovatele psa, barvu a druh srsti a také číslo čipu či tetování. Vždy je opatřen oficiálním logem a razítkem plemenné knihy.

POZOR – v poslední době se objevili podvodníci, kteří nabízí vytvoření průkazu původu na zakázku – tento průkaz původu není oficiálním dokumentem! Jméno chovatelské stanice si můžete ověřit na stránkách ČMKU nebo na stránkách FCI (zde je možno ověřit registrovanou CHS ). Pakliže zde název chovatelské stanice nenajdete, pravděpodobně se nejedná o registrovanou stanici a psi v ní chovaní nemají v Čechách uznávaný průkaz původu nebo vůbec žádný nedostanou. Vždy si chovatelskou stanici a chovatele řádně prověřte. Dejte si pozor na producenty psů, kteří se na oko tváří jako oficiální chovatelská stanice (například mají uveden název CHS, který ale není nikde registrován, či vrhy řadí podle abecedy a štěňatům dávají jména složená z několika slov, jak je běžné v registrovaném chovu), ve skutečnosti však pod FCI ani pod jinou organizací nechovají.

Průkaz původu vydaný pod UCI není v rámci FCI platný a akceptovatelný. Průkaz od UCI nemůžete uplatnit na výstavách nebo v chovu pod ČMKU.

PP není Pet Pas, alias modrý či žlutý očkovací průkaz! V případě pochybností se obraťte na poradce chovu.

 

Nekoukejte jen na CENU.

Pořizovací cena psa je jen zlomek toho, co za psa zaplatíte v průběhu jeho života. Laciné štěňátko bez průkazu původu vás může přijít mnohonásobně dráž, a když vám astronomické výdaje za veterináře otevřou oči, bude již pozdě. Nemluvě o utrpení, kterému budete vy i váš pes vystaveni.

Zatímco dobrý chovatel psů s PP investuje peníze do nadstandardní péče o svoje psy, do zdravotních vyšetření, do vhodné stravy, do vzdělávání, do psích sportů či výstav, nebo utrácí peníze za zahraniční krytí k oživení krve, množitel psů bez PP žádné podobné výdaje nemá. Přesto si často účtuje za štěně až poloviční nebo i vyšší cenu, než stojí pes s průkazem původu. Někdy je dokonce pořizovací cena psa bez PP vyšší než průměrná cena u stejného plemene s PP. Odpovězte si sami – kdo potom chová pro zisk, a kdo pro plemeno? Někdy je také možné zakoupit psa s průkazem původu levněji, protože z nějakého důvodu není vhodný do chovu. Jedná se například o nesprávné zabarvení, zálomek ocásku či chybějící zub. V tomto případě se pes označí jako nestandard a prodává se jen na mazlíčka či sporty za sníženou cenu.

 

Množitelé vám často lžou.

Štěně je poslední z vrhu, proto nedostalo PP? Je nejmenší z vrhu? Má víc bílé barvy, než by mělo mít? Papíry si můžete nechat dodělat později? Celý vrh má papíry, ale vy si svoje štěně můžete koupit bez nich a bude tak levnější? Toto jsou nejčastější mýty a lži, kterými se vás množitelé snaží napálit. Ve vrhu, který je řádně registrován, dostane průkaz původu každé štěně. I kdyby se narodilo patnácté, fialové a mělo dvě hlavy. U viditelně nestandardních štěňat chovatel pouze uvede, že nejsou vhodná do chovu. Průkaz původu však získají všichni – rodokmen mají přece všechna štěňata stejný.

 

Nová plemena, mini psi a netradiční barvy.

Standard je oficiální popis každého plemene. U nás jsou plemena sdružována pod Mezinárodní kynologickou federací FCI, která vznikla v roce 1911 a sdružuje 80 členských zemí (případně ISDS v případě pracovních ovčáckých psů).  V současné době se objevují trendy křížit jednotlivá plemena mezi sebou, avšak bez potřebných znalostí, a vznikají tak tzv. hybridi (také designer dogs). V chovu však nestačí bez rozmyšlení křížit dvě odlišné rasy, proto jsou tito psi z hlediska oficiálního chovu považováni za křížence. Podobně problematické je vytváření nových velikostních rázů psů, nejčastěji rázu MINI. Až na výjimky (mini bulteriér apod.) ve většině plemen MINI verze není podle standardu možná. Neexistují mini yorkšíři, ani mini čivavy. V chovu tito mini psi nejsou žádoucí, protože představují zbytečná zdravotní rizika (komplikované porody, nedovyvinutá tělíčka, fontanela a další komplikace). Podobně je to také s novými barvami, například s barvou merle, která se v neregistrovaných chovech objevuje i u plemen, kde rozhodně není původní, a napovídá to tomu, že pes je kříženec. Gen merle navíc při nesprávném použití v chovu může způsobit značné zdravotní problémy (slepota, hluchota, úmrtí psa).

 

Nemusíte chodit na výstavy.

Pořízení psa s PP vás nezavazuje k navštěvování výstav, svodů, bonitací ani dalších podobných akcí, pokud chcete mít psa pouze na mazlíčka, nikoliv na chov. Průkaz původu vám nepropadne, pokud se těchto akcí nebudete zúčastnit, pes ho má na celý život.

 

Aby dnešní plemena vypadala a chovala se tak, jak je známe, bylo vyvinuto veliké úsilí mnoha chovatelů, odborníků a veterinářů. Narozením štěňat bez průkazu původu v nekontrolovaném odchovu zmaříte práci mnohdy delší než sto let pečlivého vybírání vhodných jedinců, vyřazování těch nevhodných a do chovu nepřínosných jedinců. Chcete-li typického jedince daného plemene, jak po stránce vzhledu, tak po stránce povahy, vždy vybírejte štěně s PP. Pokud vám na plemeni nezáleží, útulky a depozita jsou plná nechtěných psů, včetně štěňat, kterým můžete změnit adopcí jejich život.

Převzato z nemnozdoma.cz

aktualizováno: 02.11.2024 16:06:48